Enterijer ovog lokala lišen je pretrpavanja i suvišnih detalja, te su prirodni materijali kao kamen, drvo i metal korišćeni u toj meri da posluže svrsi i ne iskaču dalje iz svoje uloge.
Beograd je u novu godinu ušao bogatiji za novu gastro oazu u samom centru. Gastrošor, najavljen kao prvi regionalni gastro-park u svojoj ponudi sada ima 17 ugostiteljskih imena, od kojih je većina otvorila svoja vrata gostima i slučajnim posetiocima. Razgovarali smo o 8 Baru sa njegovim autorima kako bismo saznali šta sve možemo očekivati na ovoj lokaciji.
Vina, kokteli i idealno uparena jela su lajtmotiv kojim se predstavlja ekipa bara. Gastronomski plan spakovan je u prostor minimalističkog dizajna koji bi trebalo da u prvi plan ispostavi dobru hranu, koktele, druženje i energiju. Za dizajn prostora zadužen je Architales studio. Nama se njihovo rešenje enterijera poprilično dopalo.
Ambijent Sankt Peterburga preseljen kod nas
“Naša zamisao je bila da prenesemo ambijent i energiju Sankt Peterburškog bara ovde – minimalistički enterijer, sa akcentom na toplu atmosferu i druženje” – započinju svoju priču autori, “oduvek nas je inspirisala funkcionalnost prostora. Posebno cenimo dobro promišljene ideje i imamo zaista duboko poštovanje prema arhitekturi.”
Ukoliko ovdašnjoj publici nije bilo poznato šta to Sankt Peterburg drugačije ima, sada su tu pokazni primeri prilagođeni domaćem tržištu. Jasna je razlika u pristupu i izabranoj estetici u enterijeru: prostori su manji, minimalistički, otvoreni. Centralni šank i povezanost sa ugostiteljskom stranom jedan od motiva koji sve češće viđamo u uređenju.
Ovim se realizuje potreba za okupljanjem i druženjem kao primarni cilj. Nešto što su ovdašnji objekti izgubili odavno, čestom segregacijom prostora i odvajanjem u manje celine. Bar 8, nasuprot tome predstavlja jednu koherentnu otvorenu celinu.
Maksimalno korišćenje prirodnih materijala
Enterijer bara 8 lišen je pretrpavanja i suvišnih detalja. Posebno se cene prirodni materijali i osnovne sirovine: kamen, drvo, metal. Korišćeni u toj meri da posluže svrsi i ne iskaču dalje iz svoje uloge.
Zanimljiva i verovatno zahtevna upotreba kvarca, brenda TechniStone, desila se i samom šanku: pored osnovne ploče kojom je završena konstrukcija, napravljen je i “džep” za odlaganje i rashlađivanje boca šampanjca.
Red visilica je urađen iznad šanka, dok se ostatak osvetljenja pruža po obodnim zidovima lokala i plafonu.
Stolovi su izrađeni od mermernih ploča u izvedbi kompanije Teofanov, dok su drvene stolice delo dobro poznatog proivođača Thonet. Ostatak nameštaja koji je rađen po meri dolazi iz domaće radionice Object Constructors i ruskog tima Tekstura Biro.
Red visilica je urađen iznad šanka, dok se ostatak osvetljenja pruža po obodnim zidovima lokala i plafonu, izbegavajući strogu centriranost. Osvetljenje u prostoru rešeno je korišćenjem proizvoda belgijskog proizvođača Zangra.
Kao poslednji detalj, ako se zbog veličine i prostiranja tako može nazvati, je zelenilo u prostoru. Korišćenje prirodnih biljaka i zelenila je definitivno novost koji su doneli ruski investitori i za koju se nadamo da će je i ovdašnja scena prihvatiti kao daleko bolje rešenje od slabih i najčešće neuverljivih replika.
Šampanjac i branč od 11 do 17 sati
Svašta se može pronaći u Beogradu, ali vrlo retko doručak posle 11 sati.
Bar 8 ovde daje ležerniji pristup vikendu i svojim gostima kao opciju pruža branč varijantu od 11 do 17 h. Ovaj susret doručka i ručka, jednom rečju nazvan branč, pruža malo više fleksibilnosti i prostora da svoj vikend provedete gurmanski i lagano.
Bar 8 u tom smislu na svom meniju nudi jela ruske kuhinje, domaće proizvode, manje zalogaje i pažljivo odabrane specijalitete stranih kuhinja za one probirljive ili eksperimentisanju sklonije.
Osim hrane, posebno se ističe i probrana lista šampanjaca i koktela, koji nisu rezervisani za određeni deo dana, već kulturu ispijanja uz sitne zalogaje nude u bilo kom trenutku. Jedna od stranih tradicija i novina na koju bismo lako mogli da se naviknemo.
Prva stanica u nizu Gastrošora
Gastrošor već sada nudi dobar broj ozbiljno različitih ugostiteljskih objekata. Prvi u nizu koji nam se dopao i o kome smo ovde pisali je ujedno i mesto koje već sada ima svoju stalnu postavku gostiju.
Miks domaćeg i stranog, različitih kuhinja, uređenja enterijera i afiniteta samih vlasnika na ovom terenu pravi raznovrsnu ugostiteljsku, restoransku i na kraju klupsku ponudu koja već sada privlači širok dijapazon ljudi.
Ono što je obeležilo našu prvu stanicu, 8 Bar, može se sažeti u par rečenica vlasnika bara: „Verujemo da vam ne treba povod za penušavo vino. Baš kao što je to za dobru večeru, branč sa prijateljima ili malu zabavu. Vidimo se!”
Lepo izgleda, severnjački minimalistički sterilo, ali i toplo. Neobično volim kamen u ditajnu. POsebno prirodni kamen, najviše potšujem struganički kamen koji se vadi iz naših kamenoloma kod Mionice. Takav kvalitet izgled i teksturu malo koji materijal ima.