Osnovni koncept dizajna je bio postizanje harmonije korišćenih boja, tekstura, materijala i oblika kako bi se dobio prijatan prostor koji skreće pažnju jednostavnošću i detaljima.
Sa radom beogradske firme Studio Prototip upoznali smo vas premijerno u aprilu ove godine kroz projekat arhitektonskog oblikovanja stana od 160 m² u kuli West 65 na Novom Beogradu.
Ovom prilikom, osvrnućemo se na „najslađi“ poduhvat u njihovom porftoliju, a u pitanju je projekat dizajna enterijera poslastičarnice “O la la“, izveden 2021. godine centru Valjeva.
Osnovna ideja je bila da zatečeni lokal delimično otvorimo ka reci Kolubari kako bismo formirali baštu sa pogledom na reku.
Zahtev klijenta bio je da se osmisli savremeni enterijer u kome će se osećati duh gradske poslastičarnice i formirati letnja bašta lokala, objašnjavaju iz Prototipa.
„Osnovna ideja je bila da zatečeni lokal delimično otvorimo ka reci Kolubari kako bismo formirali baštu sa pogledom na reku. Na taj način dobijen je atraktivniji unutrašnji prostor koji je dodatno otvoren i osvetljen“, navode arhitekte.
Skretanje pažnje jednostavnošću i detaljima
Kako dodaju, osnovni koncept dizajna je bio postizanje harmonije korišćenih boja, tekstura, materijala i oblika kako bi se dobio prijatan prostor koji skreće pažnju jednostavnošću i detaljima.
„Umirujući i topao ambijent postignut je kombinacijom prirodnog tona hrastovog drveta, prirodnog kamena, teraco granitne keramike, kao i bojenog medijapana u pastelnom roze tonu“, navode iz Studija Prototip.
Jedan od dominantnih detalja u enterijeru i šank zbog svoje pozicije, dimenzije i materijalizacije.
Što se tiče dominantnog detalja u enterijeru, autori kažu da bi to mogao biti zid iza šanka od bojenog medijapana u pastelnom tonu ili zid od opeke zatečen u postojećem lokalu i obojen u belu boju.
„Dominantan je i šank zbog svoje pozicije, dimenzije i materijalizacije“ – naglašavaju beogradske arhitekte za naš portal.
Različiti tipovi svetiljki na visilicama
Crna boja je korišćena za metalne elemente koji daju akcenat u prostoru, dok neonski natpis sa nazivom poslastičarnice – O la la, predstavlja prepoznatljiv detalj u enterijeru.
„Raznovrsnost i dinamika dodatno su naglašeni tako što su pored klasičnog sedenja za stolovima, u delovima poslastičarnice projektovane klupe prislonjene uz zid, kao i postavljanjem različitog tipa svetiljki na visilicama u ovim zonama“, kažu arhitekte.
U delu lokala sa manje dnevnog svetla i manjom visinom plafona formirani su servisni sadržaji, kuhinja i toaleti za goste
U razgovoru dalje saznajemo da je najveći izazov u projektovanu bio formirati funkcionalnu organizaciju prostora i adekvatan odnos između različitih zona – kuhinje, servisnih sadržaja i dela za sedenje.
„To je postignuto tako što su u delu lokala sa manje dnevnog svetla i manjom visinom plafona formirani servisni sadržaji, kuhinja i toaleti za goste“, objašnjavaju autori.
Raspored sedenja formirali su tako što su vodili računa o kretanju gostiju i o tome da se u svakom delu prostora gost oseća prijatno.
Instalacione cevi potpuno uklopljene u enterijer
Po pitanju izvođenja, najveći izazov bile su mašinske instalacije, zbog ograničenja postojećeg prostora.
„Formirane su vidne instalacione cevi bele boje i na taj način, uz belu šinsku rasvetu, potpuno uklopljene u enterijer lokala“ – kažu na kraju iz Studija Prototip za naš portal.
Foto-galerija
Faktografija
- ime projekta: Poslastičarnica O la la
- tip projekta: ugostiteljski enterijer
- autor: Studio Prototip
- adresa: Čika Ljubina 12, Valjevo
- kvadratura: 110 m²
- godina realizacije: 2021.
- fotografija: Miloš Martinović