Lep raspored prostorija, visina tavanice, stolarija i celokupna energija prostora stvaralački su nadahnuli dve komšijske porodice da skoro sto godina star objekat rekonstruišu sa stilom.
Kuća za odmor Čuružanka partnerska je investicija u kojoj je jedna strana porodica Marka Miličevića iz Čuruga, a druga par iz Novog Sada koji se u ovo bačko selo na desnoj obali Tise zaljubio već prilikom prve posete, te rešio da podigne vikendicu na obližnjem Bisernom ostrvu.
Investitori su pre biznis partnerstva bili komšije na reci, vikendica do vikendice, te su, kako to obično biva u takvim slučajevima, sasvim spontano došli na ideju da rekonstruišu objekat nedaleko od Mrtve Tise, dragulja prirode na koji se Čurug naslanja svojim severnim delom.
Produktivne ideje uz komšijsku kafu
Momenat odluke za ulazak u ovaj projekat desio se uz ustaljeni ritual „komšijske kafe“, gde je kvalitetna komunikacija često išla u pravcu produktivnih ideja o investiranju u ugostiteljski potencijal sela.
“Čuruška strana je već par godina izdavala vikendicu na Tisi koja je od prvog momenta postala veoma atraktivna za izdavanje, te je u letnjim mesecima najčešće u potpunosti bukirana. Ohrabreni tim iskustvom bili smo sigurni da je širenje turističkih potencijala u selu prava odluka” – objašnjava za portal Gradnja Marko Miličević.
Kuća se nalazi na veoma atraktivnom mestu, 200 metara od Mrtve Tise, a 300 metara od seoske plaže.
Kuća koju su rešili da rekonstruišu se već neko vreme prodavala, a odluka o kupovini se desila u jednom danu i bila je samo nastavak zajedničkih težnji za ulaganje u ugostiteljstvo.
„Nalazi se na veoma atraktivnom mestu, 200 metara od Mrtve Tise, a 300 metara od seoske plaže. Dvorište veličine 1.500 m² sa višedecenijskim zelenilom je, pored same kuće, podjednako uticalo na donošenje odluke o investiranju“ – kaže Miličević.
Projekat izveden bez eksterne pomoći
Objekat je iz 1928. godine i izgrađen je s namenom porodične kuće, a u jednom periodu korišćen je i za kancelarije javnih službi. Vlasnici od kojih su je investitori kupili koristili su je kao stambenu kuću.
„Monumentalnost kuće, lep raspored prostorija, visina tavanice, stolarija i celokupna energija prostora su nas stvaralački nadahnuli“ – objašnjava sagovornik portala Gradnja.
Rekonstrukcija kuće trajala je punih godinu dana uz veoma aktivne radove.
Kako naglašava, u celokupan poduhvat rekonstrukcije odvažili su se da uđu sami, bez eksterne pomoći – želeli su da to bude njihov projekat od početka do kraja.
„Rekonstrukcija je trajala punih godinu dana uz veoma aktivne radove. Kako nismo iz građevinskih niti arhitektonskih struka, na prvi mah je delovalo da nisu potrebne sve intervencije koje su do kraja odrađene na kući“ – navodi Miličević.
Sa belim zidovima unutra i oker/narandžastom bojom fasade plava stolarija se savršeno uklopila.
Tako se pretresao krov, ojačavala krovna konstrukcija, vadila vlaga iz zidova, dok je stolarija bila u dosta dobrom stanju, izuzev ulaznih vrata, te predstavlja nešto što je kući dalo prepoznatljivost.
„Originalno u braon boji odlučujemo da joj udahnemo novu energiju promenom boje. Plava boja je napravila čudo! Sa belim zidovima unutra i oker/narandžastom bojom fasade plava stolarija se savršeno uklopila“ – ističe sagovornik Gradnje.
Stare pločice ugrađene u letnjikovac
Originalni podovi bili su drveni, ali u veoma lošem stanju, a u želji da se reše vlage Miličevići i njihove komšije odlučili su odrade i novu košuljicu.
„Dugo smo se nosili idejom da vratimo drvo na pod, a onda smo krenuli da razmatramo pločice. Odlučujemo se za njih i mislim da nismo pogrešili“ – kaže Miličević
Konk kuće je bio zatvoren i u njemu su nalazile stare pločice, koje su sačuvane i ugrađene u otvoreni letnjikovac u dvorištu kuće.
„Ideja u celoj rekonstrukciji, a kasnije i enterijeru kuće, je da se zadrži taj šmek stare vojvođanske kuće u kombinaciji sa modernijim elementima“ – objašnjava sagovornik Gradnje.
Druga celina je modernija, sa bazenom i letnjikovcem sa otvorenom kuhinjom i trpezarijom od 30 kvadrata.
Kako ističe, na taj način je organizovano i dvorište. Prva celina sa starim bunarom, crepom kao podnom oblogom predstavlja tradicionalniji deo.
Druga celina je modernija sa bazenom koji su izgradili (8,4 x 4m) i letnjikovcem sa otvorenom kuhinjom i trpezarijom od 30 kvadrata.
„Ambijentalna svetla uz stabla u oba dvorišta prave bajku u večernjih časovima“ – navodi sagovornik portala Gradnja.
Reči pohvale za rekonstrukciju i uređenje
Vrata kuće su otvorena polovinom jula i Miličević naglašava da su do sada veoma zadovoljni interesovanjem, iako su potencijali Čuružanke tek načeti.
„Osnovna rečenica sa kojom nastupamo je ‘Čuružanka, kuća za odmor, druženje i uspomene’ i to je jako dobro definiše. Idealna je za proslave, druženja, a može da primi do 50 ljudi, za spavanje ima 8 kreveta“ – navodi on.
Pored interesovanja za iznajmljivanje, investitori dobijaju divne reči i pohvale za rekonstrukciju i uređenje i to im, kako kaže, mnogo znači jer dobijaju jasnu poruku da su uradili pravu stvar.
„Poruka za druge je da u erupciji cena nekretnina u velikim gradovima investicije treba usmeriti u manje sredine jer sa dobrom idejom mogu da se stvore lepe i profitabilne priče“ – poručuje na kraju Marko Miličević.
Sterilno, bez duše. Kao manastir. Hladni podovi. Samo na prvu loptu pleni. Ne bih volela da provodim vreme u njoj. Dobra za izdavanje, laka za održavanje. Promašaj.