Povećanjem površina i broja terasa unutrašnjost se povezala sa eksterijerom, a „srce“ kuće je dnevna soba na dva nivoa, sa spiralnim stepeništem kao glavnim umetničkim delom.
Na stranicama našeg portala dosad smo vas upoznali sa više projekata koje su, mahom u Beogradu, izveli dizajneri enterijera iz Rusije, koji su, poput mnogih svojih sunarodnika, silom prilika morali život i rad da nastave u Srbiji.
Međutim, da razmena kreativnosti može ići i u obrnutom smeru, svedoči nam ovom prilikom projekat enterijera kuće u vikend naselju Pestovo u Podmoskovlju, koji potpisuje Ana Sergienko (née Višnjić), arhitekta iz Beograda.
Potpuno otvaranje na prelepu parcelu
Kako nam otkriva Sergienko, koja je studirala u Moskvi i Parizu, radovi na rekonstrukciji kuće započeti su u maju 2020. godine i trajali su više od dve godine. Uz postojeću kuću dodatno je sagrađen blok za goste sa prostorijama za pomoćno osoblje.
„Glavni zadatak je bio da se prilikom rekonstrukcije kuće njen unutrašnji prostor u potpunosti otvori na prelepu parcelu. Dodatno, nastala je ideja da se poveća površina i broj terasa kako bi se unutrašnjost povezala sa eksterijerom“, objašnjava naša sagovornica.
Kako bi se obezbedila veza između postojeće kuće i dodatnog bloka za goste, prvi sprat je u potpunosti redizajniran.
Prilikom rekonstrukcije, zadatak je bio da se dodatni novi prostor kuće organizuje na način da vlasnici, osoblje i gosti mogu u njemu da žive autonomno.
„Kako bi se obezbedila veza između postojeće kuće i dodatnog bloka za goste, prvi sprat je u potpunosti redizajniran. Ugrađeni su novi i veći prozori, što je omogućilo da se dobije izlazak iz kuhinje na parcelu, a takođe svetao hodnik i jasno organizuje prvi sprat“ – kaže Sergienko.
Akcenti u obliku boje tepiha
Enterijer je izgrađen u kombinaciji bele, svetlosive, crne boje i toplih nijansi drveta.
„Da bi se povećala količina svetlosti u prostorijama na prvom spratu, obezbeđeni su dodatni vitraži, a takođe i proširenje postojećih prozora. Pojavili su se novi i veći otvori, što je omogućilo da se dobije svetao hodnik i organizuje jasno zoniranje“, ističe autorka i dodaje:
„Klizne crne pregrade i staklo zoniraju prostor, razdvajajući prostor hodnika od dnevnog boravka-trpezarije i kuhinje. Akcenti se pojavljuju u obliku boje tepiha, ali i one su suzdržane kao i ostatak enterijera“.
Skriveno osvetljenje je integrisano u stepenište i automatski se uključuje zahvaljujući senzorima pokreta.
Kao „srce“ kuće navodi dnevnu sobu na dva nivoa, u kojoj spiralno stepenište „lebdi“, predstavljajući glavno umetničko delo u kući.
„Skriveno osvetljenje je integrisano u stepenište, što ne samo da naglašava njegovu plastičnost i lepotu, već je i veoma zgodan i praktičan element kada se noću krećete uz stepenice, jer se osvetljenje automatski uključuje zahvaljujući senzorima pokreta“, objašnjava Sergienko.
Spiralne stepenice umesto dva lifta
Što se tiče izazova prilikom projektovanja, to su bili nezgodan raspored prvog sprata, mali prozor u kuhinji, bez izlaska na parcelu, kao i mali prolaz iz hodnika u dnevnu prostoriju – apsolutno nesrazmeran prostoru na dva sprata.
„Dugo vremena mi je trebalo da bi se ubedio klijent protiv stereotipa da je spiralno stepenište nezgodno i nepraktično. Pored neizvesnosti u pogledu praktičnosti takvog stepeništa, klijent je bio veoma zbunjen njegovom cenom“, kaže naša sagovornica i dodaje:
„Pogledavši još jednom procenu, sa uzdahom je rekao: ’Za tu cenu možete da instalirate dva lifta i uopšte ne morate da hodate!’ Dobro je da su to bile samo misli naglas i da smo pored svega uspeli da ih realizujemo“.
Najteže bilo farbanje zidova i plafona u savršeno belu boju, u tome je uspela tek treća ekipa molera po redu.
Ali, naglašava Sergienko, nije to bio jedini problem koji je bio vezan za spiralno stepenište već, i realizacija samog stepeništa.
„Zbog svojih razmera konstrukcija stepeništa je varena iz metala na objektu i farbana na mestu, što je dosta odužilo realizaciju. Takođe, zbog vremenskog perioda od 10 godina u kome je kuća stajala bez grejanja, bilo je potrebno izvesti sve nove instalacije, kao i u potpunosti zameniti krovnu konstrukciju“, navodi naša sagovornica.
„U kući je integrisan sistem pametne kuće čije je podešavanje isto jako dugo trajalo. Ali, ono što je najsmešnije, ispostavilo se da je farbanje zidova i plafona u savršeno belu boju bila najteža stvar u izgradnji, jer u tome je uspela tek treća ekipa molera po redu“, naglašava uz osmeh Ana Sergienko.
Realizacija bolja od 3D vizualizacije
Kada su u pitanju utisci nakon izvedenog projekta, saznajemo da klijent živi u kući od Nove godine i jako je zadovoljan dizajnom i organizacijom kuće, odnosno, kako je sam rekao, realizacija je ispala bolje nego 3D vizualizacije.
„Klijent je tokom projektovanja govorio da mu je jako važno da se meni lično sviđa naš projekat, tako da smo na uzajamnom poverenju, čini mi se, dobili odličan rezultat“, zaključuje na kraju za naš portal Ana Sergienko.
Brendovi
Italia Lounge, Sangiacomo, Busseti, Novamobili, Kebe, Cesar Cucine, Unika Moblar, Union, Dovlet House, Art de Vivre, Vibia, Bezhko Light, Centrsvet, Zodiac, Family Hall, DK Home, Dwell Shop, Interior Today , Enerestore.it, Tekstura lana, Manner Mater, Riva-galerija…
Prelepo! Ali mislim da nije za Podmoskovlje. Uz onoliki sneg i led, još je i kompletan enterijer sivo-beo. Malo mi deluje hladno. U takvom okruženju, ja bih radije upotrebila neke tople boje, ovako je lepa slika, ali ne bih mogla da živim sa toliko snežnih dana u ovakvom ambijentu. Fali mi još svetla, makar i više Xenonlight rasvete, a fale mi i boje, bar u vidu zavesa, jastučića, tepiha, nešto što može malo da zagreje prostor.