Kombinovanjem arhetipskih svodova sa heksagonalnom mikrostrukturom pivske pene korisnicima je omogućen neposredan ali suptilan uvid u tradiciju, kulturu i nauku o pivu.
U okviru šoping mola „Taikoo Li Sanlitun“, koji je u komercijalnom centru Pekinga projektovao slavni japanski arhitekta Kengo Kuma, od 2021. godine nalazi se pivnica i restoran Commune, čiji je enterijer plod zajedničkog truda beogradskog projektnog biroa RITAM arhitektura i firme MQ Studio iz Šangaja.
Kao deo poznatog kineskog ugostiteljskog lanca, osnovna težnja bila je da ovaj lokal dobije jedinstven prostorni identitet i karakter koji su ključ uspeha brenda u datom kontekstu. Pritom, sve je trebalo da bude u skladu sa tipologijom i savremenim potrebama čoveka, a evo šta smo dobili kao konačan rezultat.
Prostorno-vizuelni narativ za fenomen piva
Kako saznajemo iz RITAM arhitekture, tematski koncept imao je za cilj da, upotrebom arhitektonskih elemenata, prenese priču o fenomenu piva putem prostorno-vizuelnog narativa, te na taj način inicira senzualno korisničko iskustvo.
„Kombinovanjem svodova kao arhetipskih elemenata tipologije pivnice sa heksagonalnom mikrostrukturom pivske pene korisnicima je omogućen neposredan ali suptilan uvid u tradiciju, kulturu i nauku o pivu“, navode iz beogradskog studija.
Prostor pivnice postaje ne samo mesto za zabavu i konzumaciju, već biva izmešten u kolektivni svet mašte.
Prostor pivnice tako postaje ne samo mesto za zabavu i konzumaciju, već biva izmešten u kolektivni svet mašte, odakle se na osnovu doživljenog nose optimizam i inspiracija, navode arhitekte i dodaju:
“Umetničko-edukativni karakter prostora, oplemenjen recikliranim materijalima u enterijeru, doprinosi podizanju svesti lokalne zajednice u pravcu humanijeg odnosa prema životnoj sredini”.
Višestruka uloga perforiranih svodova
Kako dalje objašnjavaju naši sagovornici, funkcionalni koncept se bazira na dva osnovna principa planiranja:
a) predviđene su dve podjednako važne zone za korišćenje koje prate karakter samog prostora,
b) dve glavne zone su dalje podeljene na intimnije prostore koji sadrže različite karaktere i atmosfere.
“Navedeni ciljevi su postignuti postavljanjem perforiranih svodova koji imaju višestruku ulogu – prate prostornu geometriju, definišu funkcionalne celine i bivaju izvor ambijentalnog i direktnog svetla” – kažu iz RITAM arhitekture.
Svetla služe kao generator različitih atmosfera u skladu sa dobom dana i godine.
Svetla služe kao generator različitih atmosfera u skladu sa dobom dana i godine. Glavna ulazna zona se nalazi na jugu.
“Analizom svih postojećih projekata Commune pivnica, ustanovili smo da je maloprodajni pult srce prostora oko koga gravitiraju otvorene zone za goste” – kažu beogradske arhitekte.
Intimniji prostori orijentisani prema terasi
Bar se nalazi u severnoj zoni, što podstiče goste da koriste i ovaj prostor koji je distanciran od glavnog ulaza.
“Ovde su predviđeni intimniji prostori orijentisani prema terasi sa pogledom na Peking. Dobijena prostorno-funkcionalna strategija čini celo mesto podjednako živim i energičnim” – navode na kraju iz studija RITAM arhitektura.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
- naziv projekta: Commune, pivnica i restoran
- vrsta projekta: ugostiteljski enterijer
- lokacija projekta: Peking, Kina
- godina izvođenja: 2021
- projektanti: RITAM Arhitektura + MQ Studio
- konsultant za osvetljenje: The Flaming Beacon
- fotografija: Commune