Odbačeni komadi, kombinovani sa raznobojnim kanapima i elektro-kablovima, kao i sa industrijskim kukama i karabinjerima, stvaraju transparentan finalni proizvod originalne i eklektične estetike.
Jovana Liščević, arhitektica i dizajnerka enterijera koja stoji iza Studija Svar iz Beograda, učestvovaće sa svojom kolekcijom lampi i paravana na međunarodno priznatom sajmu nameštaja u Napulju – EDIT Napoli 2024, koji se održava ove sedmice.
U svom kreativnom studiju bavi se prenamenom starih, odbačenih predmeta koje pronalazi na otpadima metala ili među građevinskim otpadom, koji joj se učine zanimljivim. Od njih pravi rasvetna tela koja dobijaju novu svrhu nakon izlaganja njenim intervencijama.
Nešto novo od nečega već formiranog
Kako ističe, motiviše je da od nečega već formiranog napravi nešto novo. Traži predmete čija forma nije mnogo prepoznatljiva, kako bi se distancirala od DIY pristupa cirkularnom dizajnu gde se, na primer, prave lampe od staklenih boca.
Obično su to komadi koji su se nekad nalazili unutar nečega, kao, recimo, mehanizmi za kauč, metalne drške od roletni ili delovi branika automobila.
“To su komadi koji nisu odmah skroz prepoznatljivi, liče na nešto, ali ne znamo na prvi pogled tačno šta su, te može delovati kao da su namerno napravljeni za ovu priliku” – kaže Jovana.
Finalni proizvod ima originalnu i eklektičnu estetiku, poseduje transparentnost gde se jasno vide spojevi, kačenje…
Zanimljiv je spoj takvih predmeta sa raznobojnim kanapima i elektro-kablovima, kao i sa industrijskim kukama i karabinjerima, koje koristi za izradu lampi.
Takva neočekivana kombinacija stvara finalni proizvod koji ima originalnu i eklektičnu estetiku, poseduje transparentnost gde se jasno vide spojevi, kačenje, nema za cilj da se bilo šta sakrije.
Više istraživanja, manje zagađivanja
Jovana smatra da je puno takvih odbačenih predmeta koji uz male intervencije mogu dobiti mnogo u smislu funkcije, estetike, zanimljivosti.
Često se pita zašto se ne posveti malo više pažnje istraživanju koji bi to predmeti mogli biti, umesto što konstantno proizvodimo nove resurse i time zagađujemo okolinu.
Na sajmu će se predstaviti kolekcijom svetiljki napravljenih od pomenutih predmeta, kao i sa paravanima na kojima su crteži svakodnevnih prizora iz našeg graditeljskog okruženja, koji je često zabavljaju i inspirišu.
Ima zamisao da ostvari saradnju sa organizacijama za odlaganje otpada kako bi redovno imala pristup određenim odbačenim materijalima.
“Ova kolekcija nas podstiče da zastanemo i razmislimo o tome kako bismo mogli da promenimo namenu predmeta i ponovo ih iskoristimo, pre nego što ih trajno odbacimo“ – kaže arhitektica.
Kako dodaje, ima zamisao da ostvari saradnju sa organizacijama za odlaganje otpada kako bi redovno imala pristup određenim odbačenim materijalima koji joj mogu poslužiti kao osnova za izradu lampi.
Pristup ima za cilj da promoviše cirkularni dizajn i ekološki svesnu proizvodnju.
Ovakav pristup osnivačice Studija Svar ima za cilj da promoviše cirkularni dizajn i ekološki svesnu proizvodnju, smanjujući potrebu za proizvodnjom novih resursa.
“Cirkularni dizajn je aktuelan princip u kreiranju funkcionalnih predmeta, a ujedno i kritika prekomerne potrošnje i masovne proizvodnje“ – zaključuje Jovana Lišćević.
Promocija mladih dizajnera u Napulju
Sajam EDIT Napoli je godišnja internacionalna smotra nameštaja koja se 2024. po šesti put održava u ovom italijanskom gradu.
Kuratorke Emilia Petrućeli i Domitila Dardi vrše pažljivu selekciju dizajnerskog nameštaja potpisanog od strane mladih dizajnera, u cilju njihove promocije.
Sajam se održava u prostorijama Arhiva grada Napulja u periodu od 11. do 13. oktobra 2024. godine.