Od prostora za razvijanje dečje mašte se jednostavno zahtevalo da bude neutralan, sa naglaskom na lako održive i perive površine.
Subotički biro Arhitektura dizajn studio potpisuje projekat enterijera prošle godine otvorene Mađarske predškolske ustanove i vežbaonice „Vackor“ u tom gradu na severu Bačke, piše Gradnja.rs.
Ideja je bila da se kroz jednostavne geometrijske oblike i primarne boje napravi mikrosvet za krajnjeg korisnika – decu, koja će imati tu slobodu da razvijaju svoju maštu.
Pet grupnih soba za decu
U sklopu prizemne etaže nalaze se dve grupne sobe za decu, fiskulturna sala sa ostavom, toaleti i ostali pomoćni prostori.
Na prvom spratu nalaze se tri grupne sobe za decu, stručne službe psihologije i logopeda, dok je u potkrovlju smeštena sala za studente i tavanski prostori.
Simbol predškolske ustanove je medvedić po imenu Vackor koji predstavlja prepoznatljiv lik u crtanim filmovima na mađarskom jeziku. Njegov lik se prožima u vidu zidnih MDF obloga kroz čitav objekat.
S obzirom da je projekat enterijera otpočet u sivoj fazi, od velike važnosti je bilo poznati svaku sobu pojedinačno.
Kako bi se dobila skladna celina, potrebno je poznavati materijale, boje, geometrijske forme koje će zajedno uneti harmoniju u svaki kutak ovog prostora, kažu arhitekte.
S obzirom da je projekat enterijera otpočet u sivoj fazi, od velike važnosti je bilo pre svega upoznati svaku sobu pojedinačno, na koji način je ona osvetljena odnosno na koji način komunicira sa ostatkom objekta.
Kružni prodori za dodatni kvalitet
Pre otpočinjanja razrade projekta enterijera, pojavila se potreba za intervencijom tokom sive faze. Naime, hodnici koji su dominantni na svim etažama imali su ograničen izvor prirodne svetlosti.
Rešenje je pronađeno u kružnim prodorima na zidovima koji dele prostor hodnika i dečijih soba (na prizemlju i prvom spratu), hodnika i prostora za lekara, kao i hodnika i prostora za studente (na potkrovlju).
Prodori su zatvoreni sa transparentnim pampleks staklom i drvenim ramovima koji su farbani u belu boju.
Zahvaljujući prodorima unet je dodatni kvalitet – kružni otvori napravljeni su i u bočnim zidovima kod stepenišne vertikale koja je isto predstavljala mesto sa malim izvorom prirodne svetlosti i pored projektom obezbeđenog stepenišnog svetlarnika.
Prodori su zatim zatvoreni sa transparentnim pampleks staklom i drvenim ramovima koji su farbani u belu boju.
Primarne i pastelne boje u kontrastu
U procesu istraživanja geometrije prostora i budućih stolarskih pozicija, neprestano je trajalo razmišljanje oko prikladne kolorističke šeme koja će uvezati prostor na najbolji način, a ujedno biti odgovarajuća za korisnike.
Izabrane boje koje unose akcentiranu energiju u prostor su plava, žuta i crvena, jer harmonija je postignuta u kontrastu pomenutih primarnih boja i pastelnih neutralnih boja poput sive, bele i bež.
Svi radijatori sakriveni su perforiranim maskama od MDF, farbanim u različitim bojama. Sve maske u sobama farbane su u belu boju dok su u komunikacijama farbane u primarne boje.
Od prostora se zahtevalo da bude neutralan sa naglaskom na lako održive i perive površine.
Dominantna boja na zidnim i plafonskim površinama dečije sobe je bela, dok je na podu nekližuća obloga od kaučuka u bež boji Noraplan sentica 6505.
Akcentiranu boju u prostoru kod svake dečije sobe unose vrata koja povezuju sobu sa dečijim garderoberom i sa dečijim toaletom. Jastuci i strunjače obloženi su zelenim mebl štofom.
S obzirom da deca obavljaju sve aktivnosti u jednoj sobi sem fizičkog vaspitanja, od prostora se jednostavno zahtevalo da bude neutralan sa naglaskom na lako održive i perive površine.
Kolekcija specijalno dizajnirana za decu
Visok stepen bezbednosti, pristupačnost i lako održavanje neke su od karakteristika dečijih toaleta.
Za podne obloge korišćena je keramika Sistemn M829 Neutro bianco puro 30 x 60 cm, dok je za zidne keramičke pločice korišćena kombinacija Sistem Mehj Citta bianco 10 x 10 cm i Sistemc MI0V Citta ocra.
Umivaonici, ogledala, svi prateći aksesoari i WC šolje odabrani su iz posebne Vitrine kolekcije Sento kids koje su specijalno dizajnirane za decu, a postavljene su na određenoj visini koje prati anatomiju deteta tog uzrasta.
Prostor je upotpunjen opremom koja je adekvatna za fiskulturnu salu koja će obezbediti pravilan razvoj dece.
Podnu oblogu u fiskulturnoj sali predstavlja sportski pod u plavoj nijansi. Zidne i plafonske površine su farbane u beloj disperzivnoj boji.
Perforirane maske za radijatore farbane su takođe u beloj boji. Prostor je upotpunjen opremom koja je adekvatna za fiskulturnu salu koja će obezbediti pravilan razvoj dece, kažu za Gradnja.rs iz Arhitektura dizajn studija.
Foto-galerija
Faktografija
- naziv projekta: Projekat enterijera Mađarske predškolske ustanove i vežbaone ‘’Vackor’’ u Subotici
- autor projekta enterijera: Arhitektura dizajn studio d.o.o. Subotica
- odgovorna projektantkinja projekta enterijera: Živka Radulović Ražnatović dipl.inž.arh.
- saradnici: Danica Ražnatović mast.diz.ent, Bojan Kujundžić mast.inž.arh.
- izvođač radova: YUMOL d.o.o. Subotica
- investitor: Fondacija ‘’Laslo Sekereš’’, Subotica
- površina (BRGP): 1.651,80 m2
- spratnost: P+1+Pk
- godina projektovanja: 2020/2021.
- godina realizacije: 2021.
- fotografije: Arhitektura dizajn studio d.o.o. Subotica
Svaka cast projektantima i svim ucesnicima u projektu