Sa prirodnim plamenom za koji vam nije potreban dimnjak kamini na bioetanol mogu ukrasiti i spoljašnji i unutrašnji prostor.
Možete ih instalirati gde god želite, nezavisno od bilo koje instalacije, a za razliku od tradicionalnih kamina na čvrsta goriva, ova vrsta kamina je laka za održavanje i upotrebu.
Sve što treba da uradite jeste da napunite gorionik odgovarajućim gorivom i upalite plamen. Nakog gašenja vatre, u kaminu nema pepela, a nije potrebno ni čistiti ga.
Reč je, naravno, o kaminima na biogorivo – biokaminima, sa kojima će nas iz svih najvažnijih uglova upoznati Stefan Stećuk – vlasnik firme „Deco Fire kamini“ iz Inđije.
Gorivo dobijeno iz biljnih izvora
Bioetanol kamini su kamini koji gore prirodnim plamenom bez dima i mirisa, pepela i čađi. Najzastupljeniji nazivi su biokamini, kamini na etanol i kamini na bioetanol.
Kamin na bioetanol gori uz pomoć goriva koje se zove bioetanol, to je 96% etil-alkohol, koji se dobija iz biljnih izvora.
„On se sipa u gorionik kamina i pali se pomoću upaljača, a gasi zatvaranjem gorionika ili dok bioetanol ne sagori“, kaže Stećuk za Dizajn enterijera.
Tokom sagorevanja bioetanola oslobađa se vodena para i ugljen-dioksid, te nisu štetni
ni za korisnike.
Biokamini se mogu postaviti kako u spoljašnji, tako i unutrašnji prostor, stvarajući prijatnu i toplu atmosferu, a i savršenu dekoraciju sa prirodnim plamenom za koji vam nije potreban dimnjak.
„Tokom sagorevanja bioetanola oslobađa se vodena para i ugljen-dioksid, te nisu štetni ni za korisnike“, kaže naš sagovornik.
Budući da gore prirodnim plamenom, oni ujedno i greju, ali ne mogu da se koriste kao glavno grejno telo.
Utrošak bioetanola zavisi od modela kamina koji imaju različiti intenzitet plamena, pa samim tim i troše različite količine, a jedan litar u proseku gori između 3 i 4 sata.
Budući da biokamini gore prirodnim plamenom, oni ujedno i greju, ali ne mogu da se koriste kao glavno grejno telo, napominje Stefan Stećuk.
Težina od 11 do 200 kilograma
Firma „Deco Fire kamini“ iz Inđije u ponudi ima različite dimenzije slobodnostojećih ložišta.
Manje dimenzije ložišta, prečnika 35 cm, proizvode se od livenog betona, dok su za veće dimenzije razvili specijalnu tehnologiju izrade betona koji se izrađuju ručno.
„Svaki kamin je jedinstven, u dimenzijama od 65 cm i 100 cm“, objašnjava Stećuk. Dodaje da težina kamina zavisi od modela i može biti od 11 do 200 kilograma.
Napravljeni su od betona sa aditivima, pa podnose niske temperature, a tokom zime mogu se prekriti ceradom za kamione.
Kamini iz njihove proizvodnje su prvenstveno namenjeni za korišćenje u eksterijeru.
„Napravljeni su od betona sa aditivima, pa podnose niske temperature, a tokom zime mogu se prekriti ceradom za kamione“, navodi Stećuk.
Kako se održavaju i koliko koštaju biokamini
Što se održavanja tiče, površina gorionika će vremenom promeniti boju.
„To je normalan proces koji se događa na vrućem nerđajućem čeliku, te je dovoljno deterdžentom očistiti površinu gorionika“, otkriva nam vlasnik „Deco Fire kamina“.
Kada je reč o cenama njihovih biokamina, one zavise od modela i kreću se od 5.000 dinara, pa do 130.000 dinara, kaže na kraju za naš portal Stefan Stećuk.