Stablo masline, mint boja i fluidni prostori čine ulaznu partiju ove farmacetuske fabrike u Bačkoj Palanci potpuno očaravajućim.
Potpuno savremen tretman ulazne zone fabrike u Bačkoj Palanci stiže nam iz beogradskog arhitektonskog biroa Pujo Architects & Designers.
Neočekivanim dizajnom, spolja klasičan savremeni industrijski objekat iznutra je preobražen u elegantan i fluidan prostor koji odaje utisak modernog boutique office prostora.
Ovo je, naizgled, sve samo ne fabrika na kakvu smo navikli. Ovo je enterijer osmišljen sa ciljem da poziva na sastanak i komunikaciju, da motiviše i inspiriše.
Kreiranje čistog i svežeg ambijenta
S obzirom da je u pitanju farmaceutska kompanija, akcenat je bio na kreiranju čistog i svežeg ambijenta, dobijanju zdravog prostora uvođenjem beličastih i bež tonova koji su nežno istaknuti mint bojom.
Postojeći rigidan prostor omekšan je kružnim i oblim potezima koji se javljaju duž perimetra – na plafonu i zidovima, dok su crni detalji rukohvata, bravarije i tankih stepenišnih lajsni suptilno umetnuti kako bi dodatno kontrastirali vedrini i svetlini prostora.
“Upravo u smeni jasne geometrije i neočekivanih mekih formi, ogledaju se čistoća i jednostavnost dizajna” – navode za naš portal iz studija koji je 1996. godine osnovala Biljana Turanjanin Pujo.
Elegantno stepenište nenametljivo svojim kracima obuhvata posađeno drvo masline.
Odmah nakon otvaranja kliznih senzorskih vrata, pruža se pogled na elegantno stepenište koje nenametljivo svojim kracima obuhvata posađeno drvo – maslinu.
“Nekadašnji otvor za lift dizajnerskom transformacijom postaje idealno mesto za ovakav prirodni momenat, koji odizanjem za jedan stepenik i umetanjem linearne rasvete efektno lebdi pod galerijskim prostorom” – navode iz studija.
Klupica i podest kao estetska celina
Klupica za kratak predah pri čekanju oblikovno prati podest i sa njim čini estetsku celinu. Ovako koncipirana komunikacija deluje pozivajuće na korisnika prostora i inicira njegovu posetu lobiju na spratu, ali pre toga neophodno je zaustaviti se i proćaskati za prijemnim pultom.
Prijemnim pultom dominira granitna keramika velikog formata koja svojom žiličastom teksturom deluje kao izdvojeni prostorni akcenat, svojom čistom formom naslanja se na stub, koji dalje, zaobljen, lagano nastavlja u luk.
“Rasveta, nameštaj oblih kontura i pozadinski reklamni natpis u niši, kreiraju interesantne mini-planove” – objašnjavaju iz Pujo Architects & Designers za naš portal.
Sučeljavanje dva sloga – ševron i klasičan, dalo je prostoru uzdržanu sofisticiranost i eleganciju.
Usled prirode posla koji se odvija i veličine prostora koji je iziskivao rešavanje u velikim potezima, bordure kao kontaktne površine dve ravni su tretirane na poseban i nesvakidašnji način.
U plafonu su istaknute oblikovno – fluidnim skrivačima za LED rasvetu koji u svemu prate valovitost zidova, dok su u podu nežno nagoveštene materijalizacijom.
“Sučeljavanje dva sloga – ševron i klasičan, dalo je prostoru uzdržanu sofisticiranost i eleganciju” – navode iz beogradskog arhitektonskog studija.
Nastavljen motiv valovitih zidova
Desno od ulaza u ovaj nesvakidašnji holski prostor, nalazi se konferencijska sala za sastanke. Iz hola nastavljen je motiv valovitih zidova pri plafonu akcentovanih rasvetom, ali u još većim potezima.
Autori ističu da u vreme izrade dizajna ovog projekta valoviti gipsarski elementi nisu bili karakteristični na našem tržištu, a zatim dodaju:
“Pujo Architects & Designers su se među prvima ohrabrili da se poigraju sa fluidnim formama i da ih implementiraju u svoj dizajn”.
Pod je namerno usečen radi umetanja tekstila i dobijanja istog nivoa duž cele sale.
Interesantan detalj ovog prostora može se videti u oblaganju poda koji je namerno usečen radi umetanja tekstila i dobijanja istog nivoa poda duž cele sale.
“Ovo rešenje, zajedno sa velikom površinom crnog bojenog stakla, koje deluje lako, oslanjajući se na masivne kubuse obložene keramikom, predstavlja glavni motiv ” – kažu iz Pujo tima.
Dodaju da je trebalo osmisliti i jednostavan, a efektan način za istovremeno odlaganje i izlaganje farmaceutskih proizvoda koji bi bili lako dostupni tokom ugovaranja i razmatranja poslova.
Tako se još jednom gips pokazao kao deo dizajnerskog rešenja kreiranjem niše u koju je umetnut levitirajući nameštajski kubus uokviren čistim staklom.
Gipsana kapljica koja “curi” sa plafona
Nakon informisanja za pultom i sastanka za velikim konferencijskim stolom, penjanjem uz stepenice, koje prati i naglašava linijska rasveta, stiže se do lobija za kancelarije i uzornu laboratoriju.
Ovaj prozračan prostor osvetljen u celoj svojoj širini, akcentovan je smelim oblikovanjem zidova.
“Oble gipsane strukture mirno izranjaju iz zidnih ravni praćene suptilnom rasvetom. Jedna je dodatno ispraćena nameštajskom sećijom koja svojom osvežavajućom mint bojom razigrava ceo prostor” – kažu dizajneri.
Kao posebno zanimljiv dizajnerski momenat izdvajaju gipsanu kapljicu, koja „cureći“ sa plafona ima ulogu da zainteresuje korisnika da zaviri u izložbeni punkt i otkrije najnovije proizvode.
Zlatna rasveta i zlatne nameštajske lajsne na foteljama i klupi pokazuju važnost obraćanja pažnje na najsitnije detalje.
Dizajnerski motiv keramičkih kubusa uramljenih staklom još jednom je primenjen na klub stočiće.
“Odabir zlatne rasvete i zlatnih nameštajskih lajsni na foteljama i klupi pokazuju važnost obraćanja pažnje na najsitnije detalje koji dodaju na vrednosti i efektnosti kreativnog koncepta” – navode naši sagovornici, te na kraju zaključuju:
“Prostor fabrike, često dovoljno neinspirativan, ograničen i neličan, nesvakidašnjim pristupom oblikovanja prostora bez straha od oblih formi pretvoren je od strane Pujo tima u personalizovan, karakteran i atraktivan – u prostor koji diše zdravo“.