Arhitekte iz studija Zabriskie su u coworking prostor pokušale da prenesu duh sindikata i plavih mantila iz prošlih vremena, ali su ga pritom razigrali kroz više zanimljivih enterijerskih elemenata.
Sedam godina nakon enterijerskog uređenja prvog ICT Huba u ulici Kralja Milana u Beogradu, nedavno realizovani projekat ICT Hub Borba predstavlja nastavak saradnje između renomiranog prestoničkog studija ZABRISKIE i njihovog dugogodišnjeg klijenta.
Rad na ovom projektu je bila olakšavajuća okolnost za arhitekte, jer su poneli bogata iskustva i zaključke iz prethodnog projekta, koji su im i omogućili da unaprede novu saradnju – ovog puta oličenu u oblikovanju prostora u kultnoj zgradi na adresi Trg Nikole Pašića 7.
Jasno definisan zadatak
Kako za Dizajn enterijera navode iz studija ZABRISKIE, zadatak je bio da kreiraju „novi“ ICT Hub sa drugačijom energijom, koja se u vizuelnom smislu neće vezati za njegov postojeći identitet, a koja će podjednako dobro podržati inovacije, kreativnost, povezivanja i rast startap firmi.
„Odnos kapaciteta otvorenog prostora – coworkinga, naspram zasebnih kancelarija za timove, potreba za salama za sastanke i phone boothovima, bila je jasno definisana kroz projektni zadatak s obzirom na višegodišnje iskustvo koje ICT Hub ima u ovom poslu“ – navodi za naš portal Ksenija Bajagić, kreativni direktor i jedan od partnera u studiju ZABRISKIE.
Ideja je bila da pokušamo da oživimo duh zajednice koji je nekada pripadao ovom prostoru na nov i moderan način.
Što se tiče inspiracije, našli su je kako u arhitekturi zgrade Borbe arhitekte Branislava Kojića, izgrađene u duhu modernizma u međuratnom periodu prošlog veka, tako i u davno napuštenom enterijeru koji su zatekli tokom prvog obilaska lokacije.
„Naša ideja je bila da pokušamo da oživimo duh zajednice koji je nekada pripadao ovom prostoru, na nov i moderan način, da kreiramo vedar i optimističan enterijer za mlade i entuzijastične ljude kao podlogu za njihovo napredovanje“ – navodi Bajagić.
Po meri korisnika
Iz studija ZABRISKIE dalje naglašavaju da je zatečeno stanje u istorijskoj zgradi u velikoj meri uticalo na novoprojektovano rešenje.
„Jednostavnu organizaciju pojedinačnih kancelarijskih prostorija duž trakta, odvojenih dugim koridorom, zadržali smo u najvećoj mogućoj meri, trudeći se da je unapredimo na način koji odgovara projektnom zadatku i komforu korisnika“ – ističe arhitektica.
Dugi hodnik sa nepreglednim nizom vrata prekinut je prostranim dvostrano prosvetljenim prostorom.
Tako je dugi hodnik sa nepreglednim nizom vrata prekinut prostranim dvostrano prosvetljenim prostorom sa funkcijom coworkinga, a u kom su svoje mesto našle čuvene MARKUS kancelarijske stolice.
„Pune zidove duž hodnika ka kancelarijama za timove zamenili smo staklenim pregradnim stenama, i tako u njega uveli svetlost ali i zanimljiv i dinamičan život koji nam usput ispriča svaka od njih“ – navodi naša sagovornica.
Pluta kao spona starog i novog
Kada je u pitanju materijalizacija, u prostoru su koristili otporne i trajne materijale koji se već standardno koriste u prostorima ove tipologije – vinilne podove, keramiku, drvo, staklo, LED rasvetu, Knauf sisteme pregrada, zvučne izolacije i suve gradnje… izdvajajući plutu kao materijal i detalj koji su primenili na zidovima phone boothova.
„U ovom izolacionom, potpuno prirodnom i ekološkom materijalu, donekle zaboravljenom u opremanju savremenih prostora, pronašli smo idealnu sponu između akustičkih zahteva novog prostora i estetike s polovine prošlog veka“ – objašnjavaju iz ZABRISKIE studija.
Duh sindikata i plavih mantila
U enterijeru su dominantne vibrantne i intenzivne boje – žuta, narandžasta, plava, a posebno teget, koja prema rečima beogradskih arhitekata nosi duh sindikata i plavih mantila.
„Tokom rada na projektu, imali smo ideju da taj duh prenesemo, ali i da ga razigramo i osavremenimo kroz enterijerske elemente kao što su geometrijske forme obloga u phone boothovima, grafičke aplikacije i slično“, objašnjava arhitektica iz Beograda.
Grube radove u enterijeru arhitekte su svele na minimum, a „mokre“ radove većinski zamenile suvomontažnim.
Specifična pozicija objekta u prometnoj ulici, u samom centru grada, na 6. spratu i sa jednim liftom malih dimenzija, uz nemogućnost prilaza kamiona za dovoz i odvoz materijala, uslovila je da grube radove u enterijeru arhitekte svedu na minimum, a „mokre“ radove većinski zamene suvomontažnim.
Ovaj izazov, uz jasno definisan budžet i optimizaciju vrednosti radova, bio je zajednički za ZABRISKIE kao projektante, za izvođača radova, i na kraju za ICT Hub kao klijenta.
„Određene neizvesnosti u izvođenju koje nose renoviranja generalno, pa tako i kada je enterijer u pitanju, mi kao ZABRISKIE tim vidimo kao izazov i priliku da očuvamo postojeće vrednosti, prostorima damo novi, savremeniji život, oplemenimo okruženje svake nove mikrozajednice koja se kreira ili iznova nastaje u datim prostornim okvirima“, ističe Bajagić.
Najavljen i treći zajednički projekat
Kao zaključak, naša sagovornica navodi da uspešne saradnje sa klijentima ne rezultiraju samo dobrim projektom, već da su i uzajamno poštovanje, poverenje i podrška od izuzetne važnosti za vrednovanje uspešnosti saradnje. Ovo je naročito važno u izradi dizajna kancelarija i coworking prostora.
Kako navodi, zadovoljstvo klijenta, a i njih samih, utoliko je veće kada kroz taj dug proces, od prve ideje do realizovanog projekta, dođu sledeći ove principe.
Uspešna saradnja ne rezultira samo dobrim projektom, već su i uzajamno poštovanje, poverenje i podrška od izuzetne važnosti.
„Kada je ICT Hub u pitanju, u prilog tome govori činjenica da je ovo drugi projekat koji su nam poverili, dok ćemo treći samo najaviti i ostaviti detalje za neku drugu priliku“, kaže Ksenija Bajagić na kraju i dodaje:
„Pozitivne reakcije od korisnika očekujemo kroz dinamičan život timova, pojedinaca, kreativne ideje, dobre konekcije i snažne poslovne inicijative, čijih će domaćin biti, između ostalog, i naš enterijer“.
Foto-galerija
Faktografija
- naziv projekta: ICT Hub Borba
- tip projekta: poslovni enterijer
- autor: ZABRISKIE
- autorski tim: Ksenija Bajagić, Staša Simenović i Mirjana Lazić
- kvadratura: 466 m2
- lokacija: Trg Nikole Pašića 7, Beograd
- godina: 2023.
- fotografija: Aleksandar Đukić i Sara Pilipović