Dodajući emocionalnu dimenziju čitavom projektu, arhitekte su birale boje iz omiljene palete pređašnjeg stanara, restauriravši pritom i orman koji je nekad krasio spavaću sobu.
Nakon tri projekta enterijerskog uređenja domaćih arhitektonskih biroa koja smo vam predstavili lane, sa ovom praksom nastavljamo i u 2024. godini, a prva u nizu je kancelarija Modena Art Studija (MAS), smeštena u jednom starom stanu u centru Novog Sada.
Krajem prošle godine izvedenim projektom rekonstrukcije, stanu od 51 m² udahnut je novi život, a sa kojim izazovima su se tom prilikom susretale arhitekte objasnila nam je Jovana Đorđević, mia, potpisana kao odgovorni projektant.
Svi delovi kancelarije međusobno povezani
Kako objašnjava novosadska arhitektkinja, MAS je sopstvenu kancelariju otvorio nakon tri godine poslovanja, a stan je kompletno rekonstruisan – zadržan je samo odžak koji je centralni deo prostora, oko kojeg se sve dalje razvija kao ideja.
„Stan koji je imao sve prostorije na fasadi, do kojih se dolazilo iz jedinstvenog hodnika, sada dobija jedan cirkularan prostor tako da svi delovi kancelarije postaju međusobno povezani“ – navodi Đorđević i dodaje:
„S obzirom da su se i instalacije menjale, zbog nove organizacije prostora, podiže se pod za jedan stepenik, tako da se samo u ulaznom hodniku ostaje na postojećoj koti, ali zbog nove klimatizacije dolazi i do spuštanja plafona, koji sad dobija neku novu formu i razigranost različitim predstavama“.
Postojeći prozori sa parapetom sad postaju veliki portali koji se delom otvaraju, a delom ostaju fiksirani.
Saznajemo i da su podno grejanje i multisplit klimatizacija implementirani tako da ne narušavaju funkcionalnost samog prostora, a da pružaju veći komfor tokom rada.
„Pored instalacija i pregradnih zidova, izmena se desila i na samoj fasadi. Postojeći prozori sa parapetom sad postaju veliki portali koji se delom otvaraju, a delom ostaju fiksirani“, objašnjava naša sagovornica.
Dodaje da je spoljna stolarija izrađena od aluminijuma, sa horizontalnim i vertikalnim pregradama, koje stvaraju određenu ritmičnost u Brooklyn styleu.
Detalji na plafonima i zidovima
Glavni partner u opremanju ovog projekta bila je jedna poznata kompanija sa svojom keramikom, sanitarijama, baterijama, lajsnama i galanterijom.
Takođe, jedan od vodećih saradnika na ovom projektu je i firma Stilby koja je, kako ističe naša sagovornica, bila zadužena za najlepše detalje plafona i zidova, a koji su oplemenili prostor svojim prefinjenim dizajnom.
Zidni panel je svojim dizajnom najviše skrenuo pažnju mnogih koji su boravili u našem novom prostoru.
Kao najznačajniji detalj u novom ofisu Modena Art Studija Jovana Đorđević izdvaja zidni panel, koji je proizveden od drvenih vlakana i cementa.
„Drvena vlakna obezbeđuju zvučnu i toplotnu izolaciju, a cement ima za svrhu učvršćivanje, sprečava prodiranje vlage u materijal i služi kao zaštitni nezapaljivi sloj. Svojim dizajnom je najviše skrenuo pažnju mnogih koji su boravili u našem novom prostoru“, navodi arhitektkinja.
Komadni nameštaj je biran sa akcentom na udobnost, ali i na uklapanje u duh vremena same zgrade i stilskog perioda u kojem je nastajala.
„Polubarska stolica Nikka S, koju potpisuje Oso furniture, je osvojila srca svojim prelepim odabirom boja i toplinom drveta“, ističe naša sagovornica.
Zelena nota kao osnovna boja
Završna obrada zida i poda u čekaonici je takođe interesantna. Dekoracija za podove i zidove na bazi prirodnog kamena izuzetne čvrstoće i krečne paste, sa površinskom zaštitom, pruža neznatno grub, ali prirodan, gladak završni izgled.
„Ovaj materijal može biti toniran u prirodnim pastelnim tonovima, gde smo se mi odlučili za interesantnu zelenu notu, koja je i osnovna boja ovog enterijera, a odabir toga potiče iz emocionalne priče ovog celog prostora“ – kaže odgovorna projektantkinja.
Dizajneri i korisnici uspeli su da održe duh prostora, ali i da mu daruju novi život.
Kao što je pomenuto, značajna tema ovog projekta bila je lične, emocionalne prirode.
„Stan je od jedne posebne osobe koja je svoj život provela u njemu i čitava ideja je zasnovana na tome da se zadrži njena energija i osećaj prostora. Boje su birane iz njene omiljene palete, a centralni motiv konferencijske sale je restauriran orman koji je krasio njenu spavaću sobu“ – kaže Jovana Đorđević.
Tako je, kao konačan rezultat ovog uređenja, dobijena arhitektonska kancelarija čiji su dizajneri i korisnici uspeli da održe duh prostora, ali i da mu daruju novi život.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
- odgovorni projektant: mast. inž. arh. Jovana Đorđević
- glavni projektant: mast. inž. arh. Đorđe Jović
- saradnik projektant: mast. inž. arh. Dunja Petrović
- godina projektovanja: 2022.
- godina izvođenja: 2023.
- kvadratura pre rekonstrukcije: 50,9 m²
- kvadratura nakon rekonstrukcije: 52,4 m²
- lokacija: Bulevar Mihajla Pupina 18, 3. sprat
- investitor: Modena Art Studio
- fotografija: Jovana Rakezić
Napravili su prostor u kome je zaista zadovoljstvo raditi, što je i normalno, jer je u pitanju arhitektonski biro. Xenonlight rasveta je posebno zanimljiv detalj, i uopšte, dekoracije su baš interesantne. Svaka im čast! Na kraju krajeva, to im je dodatna reklama. Klijenti koji vide kako su sredili biro, u startu imaju više poverenja u njih.