Budući da se terasa prostire celom dužinom stana i da su svi otvori veliki, dnevna soba, prostor za opuštanje sa stolom za stoni fudbal, kuhinja i trpezarija su praktično deo jedne velike celine.
Nakon što smo vam u maju predstavili prostor iz kog deluje beogradska firma za dizajn enterijera Studio Parapet, ovom prilikom osvrnućemo se na jedan njihov rezidencijalni projekat, izveden 2019. godine u stanu površine od 250 kvadratnih metara u centru Beograda, a koji je dobio naziv Shell Sand.
S obzirom na to da je objekat preuzet u „sivoj gradnji“, osnivačica studija Andreja Pavićević Nahmijas imala je slobodu da kreira i učestvuje u svim fazama osmišljavanja i izvođenja enterijera – od samog rasporeda prostorija, pa do dizajna i dekorisanja enterijera i pripadajuće terase.
Grandiozan prostor okupan svetlom
Projektni zadatak je bio napraviti što otvoreniji prostor, elegantan, klasičan, pre sve svega funkcionalan i udoban za boravak.
„Postojeća čelična konstrukcija na plafonu, zajedno sa čeličnom bravarijom je dala notu industrijskog u svemu tome“, kaže za naš portal Pavićević Nahmijas.
Stan je, kako dodaje, okupan svetlom, jer su umesto prozora postavljena velika staklena vrata. „Visina plafona je 3 do 3.2 metra, pa samim tim prostor dobija na grandioznosti“, naglašava naša sagovornica.
Dnevna soba, prostor za opuštanje sa stolom za stoni fudbal, kuhinja i trpezarija su praktično deo jedne velike celine.
Budući da se terasa, sa koje se pruža pogled na dorćolske krovove, prostire celom dužinom stana i da su svi otvori veliki, trebalo je osmiliti eksterijer i povezati ga sa enterijerom, kako bi sve bilo celina.
Dnevna soba, prostor za opuštanje sa Teckellovim neobičnim stolom za stoni fudbal, kuhinja i trpezarija su praktično deo jedne velike celine, objašnjava naša sagovornica.
Sve drvene obloge izrađene od tikovine
Kako dalje navodi, kuhinja i trpezarija su od pomenuta dva prostora odvojeni staklenim kliznim vratima.
„Iako naizgled jednostavni, bio je veliki izazov dizajnirati i izvesti komade nameštaja, poput plakara bez lajsni idealno uklopljenih u ostavljene niše, ugradnu policu za TV…“, kaže za naš portal dizajnerka entrijera.
Takođe, zbog svojstva tikovog drveta, sve drvene obloge su izrađene od ovog materijala.
Preovladavaju kultni komadi nameštaja, poput Žanereovih stolica i fotelja, kao i Serž Muj lustera, zidne i podnih lampi.
Enterijerom preovladavaju kultni komadi nameštaja, poput Žanereovih stolica i fotelja, rađenih za projekat Čandigar, Serž Muj lustera, zidne i podnih lampi, ali i drugih dizajn komada poput klub stola, lampe od tikovog drveta i pomoćnog stočića u dnevnoj sobi koje potpisuje dizajn dvojac iz Amsterdama Xander Vervoort and Leon van Boxtel.
Tu je i trpezarijski sto koji je dizajnirao Rodolfo Dordoni za Molteni&Dada brend, Valcucine kuhinje, master krevet austrijskog brenda Wittmann, kao i nezaobilazni Bang&Olufsen savremeni i retro-komadi neprolazne lepote (radio je iz 1960. godine).
Elektro-galanterija je, prema nacrtu i željama, posebno izrađivana od najfinijih metala u Francuskoj.
Teraco ploče od preko 250 kila
Tu je i perionica, koja prema rečima naše sagovornice čini “jedan lep deo stana, sa idejom da peglanje i prostiranje veša ne moraju uvek da budu naporni i obično deo jedne centralne prostorije“, a svi komadi u ovom prostoru su izrađeni prema nacrtu u domaćim radionicama.
Dolazimo potom i do master sobe sa prostranim garderoberom i kupatilom, koja predstavlja drugu veću celinu u stanu.
“Terrazzo ploče za kupatila, perionicu i kuhinju su namenski uvožene, obrađivane u radionici i postavljane u komadu, kako ne bi bilo vidljivih spojeva i izgledalo kao da je liveno. Samo jedna teraco ploča je teška preko 250 kg” – objašnjava Pavićević Nahmijas.
Svi lavaboi su ručno rađeni, lepljeni, testirani, isporučeni uz pomoć krana i montirani na licu mesta.
Kako dodaje, svi lavaboi su ručno rađeni, lepljeni, testirani, isporučeni uz pomoć krana i montirani na licu mesta.
„Bilo je jako zahtevno napraviti dva lavaboa rađena u jednom komadu od 2,5 m, a da se ne rasklimaju, ne puknu i da se postave u milimetar u već pripremljen prostor“ – ističe naša sagovornica.
Sklopivi kreveti koji izlaze iz zida
Ideja za dečiju sobu je bila napraviti zanimljive komade, a da pritom ostane dovoljno prostora za igru. Odatle se i javila ideja za sklopivim krevetima, koji izlaze iz zida.
„Kako ne bi bili klasični kreveti na otvaranje, osmišljen je i prostor za sedenje u trenutku kada su kreveti sklopljeni“, kaže na kraju za naš portal Andreja Pavićević Nahmijas.
Divan, minimalistički stan, ne znam šta mi se više sviđa. A tek terasa… Samo, fali mi neka lepa Luna tenda, mislim da bi upotpunila uživanje u zelenilu. Inače, zaista, nemam reči. Volim minimalizam.