Obloge od prirodnih materijala prostoru daju toplinu, dok je stage efekat postignut tako što su kompletna tavanica sa vidnim instalacijama i zidovi iza polica dematerijalizovani antracit bojom.
Arhitekte Miloš Urošević i Vladimir Paripović potpisuju projekat dizajna enterijera vinskog bara “Naše vino” u Ulici Vojvode Milenka u Beogradu, prostora od 137 kvadrata nastalog kao plod ideje jednog zaljubljenika u vina iz Gruzije koji trenutno živi i radi u našem glavnom gradu.
Fasciniran obilazeći lokalne vinarije u Srbiji, klijent je odlučio da napravi prostor u kom će se prodavati, ali i prezentovati, isključivo domaća vina i gde će priliku da se predstave dobiti kako velike vinske kuće, tako i mali proizvođači kojima je izuzetno teško da se probiju na tržištu.
Prostor kao deo nedeljne rutine
Zahtev od strane klijenta bio je da se formira prostor u kom će akcenat biti kako na prezentaciji vina, tako i na socijalnom elementu prostora koji mora biti prijatan, te u kom će posetioci moći da uživaju u degustaciji vina, druže se, dobiju prostor koji će postati deo njihove nedeljne rutine.
Osim toga, dodaju autori, zahtevalo se da u enterijeru ne bude prenaglašenih elemenata, pri čemu bi obrade trebalo da prate ideju prirodnosti, spontanosti.
„Ovakav dvojni zahtev u dizajnu je reflektovan kroz formiranje obloga od prirodnih materijala, svetlog drveta, veštačke stene na zidovima i oblozi glavnog pulta kako bismo uneli toplinu u sam prostor dok je stage efekat postignut time što smo kompletnu tavanicu sa vidnim instalacijama, kao i zidove iza polica sa vinima, dematerijalizovali antracit bojom“, navode arhitekte.
Treća zona privatnijeg prostora odvojena je konstruktivnim zidom koji su arhitekte „maskirale“ u izložbeni zid za vina.
Prostor vinskog bara podeljen je u četiri zone, a najveći deo čini zona u kojoj se pored velikog pulta naspram ulaznih vrata nalaze dve podužne zone sedenja različitog karaktera, kao i treća zona privatnijeg prostora odvojenog konstruktivnim zidom koji su arhitekte „maskirale“ u izložbeni zid za vina.
„Ovaj ambijent osvetljen je visilicama i spotovima koji akcenat bacaju na donju zonu prostora, na visinu stolova, praktično na samu temu prostora dok ujedno stvaraju privlačnu večernju intimnu atmosferu“, navode autori.
Dugački barski sto za degustaciju
Na drugoj strani lokala nalazi se prostor u kom su izložena vina na zidnim i slobodnostojećim policama, kao i dugački barski sto za degustaciju u toku odabira ili za vreme rezervisano za prezentacije.
„Vina koja su specijalni odabir somelijera ‘Našeg vina’ kao preporuka posetiocima pronašla su svoje mesto izdvojena u vertikalnim procepima drvetom obloženog zida koji deli ovaj prostor od dva zatvorena segmenta – kuhinje i pripreme sa jedne i bloka toaleta sa druge strane“, ističu autori.
Ulazni glavni pult svojom veličinom i dizajnom ima za cilj da ostavi utisak luksuza i posvećenosti posetiocu.
Prostor kuhinje podeljen je u dve zone – prvu u kojoj se zapravo nalaze svi potrebni elementi bara, dok je drugi deo rezervisan za pripremu hladnih predjela kako bi se upotpunilo uživanje posetilaca.
Ovakva organizacija omogućila je da ulazni glavni pult ne bude prostor u koji je neophodno smestiti bar, pa svojom veličinom i dizajnom ima za cilj da ostavi utisak luksuza i posvećenosti posetiocu.
Najveći izazov predstavljala je relativno mala visina prostora u koju je bilo potrebno smestiti nezgrapno veliki sistem ventilacije.
Kao poslednji, ali ne i deo kome je posvećeno manje pažnje, arhitekte navode blok u kom se nalaze dva toaleta za goste sa predzonom sa umivaonikom, drvenom oblogom sakriven deo za održavanje, kao i tehnički elementi kojima se mora pristupati s vremena na vreme, te prostor za zaposlene gde se mogu presvući, odložiti stvari itd.
„Sigurno najveći izazov predstavljala je relativno mala visina prostora u koju je bilo potrebno smestiti nezgrapno veliki sistem ventilacije kako bi se posetioci lokala u svakom trenutku osećali prijatno, s obzirom da je jedan od zahteva klijenta bio da u lokalu mora biti dozvoljeno pušenje, dok je činjenica da dugačka staklena fasada lokala zapravo nema mogućnost otvaranja ni u jednom segmentu“ – objašnjavaju naši sagovornici.
Izuzetno korisne opservacije klijenta
S druge strane, interakciju sa investitorom arhitekte navode kao svetlu tačku celog procesa.
“Poverenje koje nam je pruženo u formiranju prostora bilo je praćeno sa njegove strane izuzetno korisnim opservacijama, pa je sam proces dizajna tekao prilično brzo i bez, za dizajn, uobičajenih situacija nerazumevanja i vraćanja na prethodne korake kako bi se nastavilo dalje“, naglašavaju naši sagovornici.
Tome je, dodaju, doprinela i dugogodišnja saradnja sa kooperantima za rasvetu i struju, termotehniku, isporuku komadnog nameštaja, tehničke kuhinje, keramike i sanitarija, obloga veštačke stene, kao i izvrstan odabir klijenta za izvođača svih ugradnih elemenata od drveta.
Svi akteri bili su uključeni od starta, pa je time ceo projekat zadržan u prihvatljivim finansijskim okvirima.
Kako ističu arhitekte, svi navedeni akteri bili su uključeni od starta, pa je time zapravo ceo projekat zadržan u prihvatljivim finansijskim okvirima.
„Sam investitor, koliko znamo, na dnevnom nivou boravi u prostoru i uživa koristeći ga za sastanke sa klijentima vezanim za poslove iz drugih oblasti, a mi se nadamo da će se posetiocima svideti jedan novi prostor u kom se mogu prepustiti svom hedonizmu“, navode na kraju Miloš Urošević i Vladimir Paripović.
Foto-galerija
Faktografija
- ime projekta: Naše vino
- autori: Miloš Urošević, Vladimir Paripović
- kvadratura: 137 m²
- lokacija: Kneza Miloša Residences, Vojvode Milenka 10, Beograd
- godina: 2023.
- fotografija: Vladimir Paripović